czwartek, 17 grudnia 2015

Wegański przepis na pierniczki

W przedświątecznej gonitwie i całym z nią związanym chaosie uruchomienie domowej fabryki tych korzennych pyszności wydaje się być miłym odpoczynkiem, a nawet powiedziałabym niezłą zabawą; to jedna z najprzyjemniejszych form przedświątecznych przygotowań. Zwłaszcza, kiedy po wypieczeniu przybierające różne formy pierniczki planujemy pięknie przyozdobić kolorowym lukrem, błyszczącym brokatem i perełkami oraz bakaliami. Tworzą wówczas małe kulinarne dzieła sztuki. W tym roku postawiłam na prostotę i minimalizm ograniczając się do zaledwie kilku kształtów foremek, a swoje pierniczki dekorując cienką warstwą pomarańczowego lukru i blanszowanymi migdałami. Ten przepis jest równie prosty, a jego efektem są poniższe piękności. 


Składniki:
0,5 kg mąki orkiszowej typ 700
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka nierafinowanego cukru trzcinowego
4 łyżki kakao
2 łyżki przyprawy do pierników
1 ½ szklanki kremowego mleka kokosowego plus odrobina do posmarowania pierniczków
3 łyżki oleju kokosowego lub z pestek winogron
2 łyżki amaretto

Lukier:
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżki soku pomarańczowego
blanszowane migdały do ozdobienia


Do dużej miski wsyp suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, cukier, kakao oraz przyprawę do piernika. Do innego naczynia wlej jedną szklankę mleka kokosowego, olej oraz amaretto, zamieszaj i przelej do suchych składników. Zamieszaj i wyrabiaj ciasto. Jeżeli jest zbyt suche, dolej stopniowo pozostałą ½ szklanki mleka kokosowego. Kiedy ciasto będzie gotowe, odstaw je na 30 minut.

Piekarnik rozgrzej do 180 °C. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.

Ciasto podziel na 2-3 części, każdą kolejno rozwałkuj na placek grubości 1 cm i za pomocą różnych foremek wykrawaj pierniczki. Ułóż je na przygotowanej blasze i za pomocą pędzelka delikatnie zwilż mlekiem kokosowym. Wstaw do piekarnika na 12-15 minut, wyjmij i pozostaw do przestudzenia zanim nałożysz lukier. 

Aby przygotować lukier, do miski wsyp cukier puder, dodaj sok z pomarańczy i dokładnie zamieszaj. Za pomocą pędzelka smaruj wierzch pierniczków przygotowanym lukrem, a na środku każdego umieść blanszowany migdał. Poczekaj, aż pierniczki wyschną, a następnie przechowuj je w szczelnym pojemniku.

Z podanych składników uzyskałam 50 pierniczków.

7 komentarzy:

  1. mogę dać mleko sojowe bo tylko takie mam?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że tak, spróbuj zmniejszyć ilość do jednej szklanki i dolewaj mleko ostrożnie obserwując ciasto podczas wyrabiania :)

      Usuń
  2. chodzi o takie mleko z puszki,ale całe, nie rozwarstwione? czy tylko "stałą" część?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o gęste mleko kokosowe, sama stała część byłaby za gęsta,ale można ją rozmieszać z wodą kokosową, która oddziela się w puszcze :)

      Usuń
  3. nie ma to jak domowe pierniczki :) właśnie nie wiem czy w tym roku z ich nie zrezygnuję, no chyba, że najdzie mnie taka ochota, że któregoś wieczoru zabiorę się za pieczenie :D

    OdpowiedzUsuń
  4. A można całkowicie pominąć mleko?

    OdpowiedzUsuń

Witam! Miło mi Ciebie gościć, proszę o wyrażenie swojej opinii na temat aktualnego posta. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

TOP