Pod tą czekoladowo-migdałową skorupą kryje się coś szczególnego, co zadowoli zarówno miłośników sycącego brownie, jak i tych lżejszych, owocowych wypieków. Ja uwielbiam oba rodzaje, dlaczego więc ich nie połączyć? W rezultacie owoce nadały ciężkiej z z natury czekoladzie lekkiej i soczystej faktury. To jedno z tych ciast, którego kawałek można sobie przegryźć po śniadaniu, kawałek po obiedzie, bez wrażenia ciężkości, zarówno w ujęciu fizjologicznym, jak i psychicznym. Zdecydowanie jedno z najlepszych (i najprostszych) wegańskich ciast, które dotąd piekłam. Oto efekty.
Składniki:
Ciasto (składniki na formę 23x23 cm):
3 szklanki sezonowych owoców (u mnie truskawki)
1 ¾ szklanki mleka sojowego
2 łyżki soku z cytryny
¾ szklanki drobnego trzcinowego cukru (lub zwykłego cukru zmielonego kilka sekund w malakserze)
ziarenka wyłuskane z ½ laski wanilii
2 1/3 szklanki pełnoziarnistej mąki orkiszowej
½ szklanki kakao (przesiane)
1 ½ łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
½ łyżeczki soli
½ szklanki rozpuszczonego oleju kokosowego/wegańskiej margaryny
Polewa:
150g ciemnej czekolady (min. 70%)
1 łyżka oleju kokosowego
2-3 łyżki płatków migdałowych do posypania
Piekarnik rozgrzej do 175 °C, formę delikatnie natłuść i wyłóż papierem o pieczenia.
Owoce umyj i pokrój w mniejsze plasterki.
Do miseczki wlej mleko sojowe, dodaj do niego sok z cytryny, zamieszaj i odstaw na 5 minut na bok. Następnie do uzyskanej maślanki wsyp cukier oraz ziarenka wanilii i rozmieszaj je za pomocą trzepaczki.
Do większej miski wsyp mąkę, przesiane kakao, sodę, proszek do pieczenia oraz sól, zamieszaj.
Mokre składniki przelej do suchych i dokładnie zamieszaj do momentu całkowitego połączenia i uzyskania gładkiego ciasta. Wlej rozpuszczony olej kokosowy, który powinien łatwo połączyć się z resztą składników. Na koniec dorzuć plasterki owoców i delikatnie wmieszaj w czekoladową masę.
Ciasto przełóż do formy, wygładź powierzchnię i włóż do rozgrzanego piekarnika. Piecz około 40-45 minut; drewniany patyczek wbity w jego środek po wyjęciu powinien być suchy. Ciasto wyjmij i pozostaw do przestudzenia.
Aby przygotować polewę, czekoladę połam na mniejsze kawałki i wraz z olejem kokosowym rozpuść w kąpieli wodnej. Gotową polewę rozprowadź równomiernie na powierzchni ciasta, a całość wykończ podprażonymi płatkami migdałowymi.
Ciasto serwuj pokrojone na 16 kawałków.
Istotne jest, aby owoce przygotować zawczasu, ponieważ ciasto nie powinno stać, należy od razu wstawić je do piekarnika. Przechowuj je w temperaturze pokojowej, a nie w lodówce, ponieważ wówczas polewa stanie się za twarda.
Smacznego!
świetne ciacho, prezentuje się naprawdę pysznie!!
OdpowiedzUsuńOstatnio pralinki, teraz ciacho... Słodko i pysznie u Ciebie :) a przy tym zdrowo i to mi sie podoba :)
OdpowiedzUsuń