sobota, 4 kwietnia 2015

Wegański żurek

Zadeklarowana większość nie jest w stanie wyobrazić sobie Wielkanocy bez żurku. Ja także. Ta tradycyjna zupa, o lekko kwaskowatym posmaku to nieodłączny element świątecznego repertuaru. Pisząc o niej, mam na myśli aromatyczną i delikatną zupę przygotowaną od podstaw (łącznie z zakwasem) na pysznych i pożywnych roślinnych produktach. Bez wędzonek, boczku, kiełbas, jajek. W ich miejsce pieczona w słodkiej papryce i czosnku ciecierzyca, zapiekane tofu, które smakuje jak jajo oraz grillowana sojowa kiełbaska. 

Lubię nagotować wielki gar tej popielatej zupy i nacieszyć się nią przez kilka dni. Nie ma nic przyjemniejszego niż możliwość ogrzania się talerzem gorącego żurku po długim świątecznym spacerze.


Zakwas:
2 szklanki mąki żytniej razowej typ 2000
6 ząbków czosnku
2 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
½ kromki razowego chleba na zakwasie lub 1 łyżeczka drożdży


Przygotuj dwa duże słoje, do każdego z nich wsyp po szklance mąki. Następnie wlej taką ilość wody, aby po wymieszaniu powstało ciasto o konsystencji ciasta naleśnikowego. Do każdego słoja wrzuć po 3 obrane i rozgniecione nożem ząbki czosnku, liść laurowy oraz kilka ziaren ziela angielskiego. Kiedy całość przestygnie wlej po dwie szklanki chłodnej wody, do każdego słoja wrzuć o kawałku chleba lub po pół łyżeczki drożdży. Zamieszaj, przykryj lnianą ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce. Nadaje się do użycia po trzech dniach. 


Żurek (6-8 porcji):
4 marchewki
1 pietruszka 
½ dużego selera
por
kilka gałązek natki pietruszki
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 suszony podgrzybek
1 ½ łyżeczki soli
2 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
3 ziarna jałowca
1 łyżka suszonego majeranku
500 ml zakwasu na żurek (można zastąpić kupnym)


Do dużego garnka włóż obrane warzywa: marchew, pietruszkę, seler. Dodaj też nieobraną i dokładnie umytą cebulę i rozgnieciony czosnek, przyprawy oraz suszonego podgrzybka. Wszystkie składniki zalej 2 litrami wody. Zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem ok. 40 minut. 

Przecedź zupę do innego garnka, dodaj majeranek oraz zakwas (przed użyciem dokładnie go wymieszaj), całość zagotuj, mieszając od czasu do czasu. Gotuj na małym ogniu przez 3 minuty.

Podawaj z podsmażoną na patelni sojową kiełbasą, pieczonym tofu i cieciorką (tofu pokrój na małe kawałki, posyp solą kala namak, natomiast ugotowaną cieciorkę natrzyj przeciśniętym przez praskę czosnkiem i słodką papryką i wstaw je do piekarnika na 10 minut). Smacznego!

Spokojnych i radosnych Świąt, miłego odpoczynku w gronie rodziny oraz wiosennego nastroju na co dzień!

3 komentarze:

  1. Hej! W przepisie jest :"Przygotuj dwa duże słoje, do każdego z nich wsyp po szklance mąki. Następnie wlej taką ilość wody, aby po wymieszaniu powstało ciasto o konsystencji ciasta naleśnikowego. Do każdego słoja wrzuć po 3 obrane i rozgniecione nożem ząbki czosnku, liść laurowy oraz kilka ziaren ziela angielskiego. Kiedy całość przestygnie wlej po dwie szklanki chłodnej wody, do każdego słoja wrzuć o kawałku chleba lub po pół łyżeczki drożdży." Skoro całość ma przestygnąć czy to oznacza że pierwsza wlana woda powinna być ciepłą? Pozdrawiam i z góry dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, mocno ciepła, ale nie wrzątek. Przepraszam, nie doprecyzowalam :)

      Usuń
    2. Super! Jutro postawię na zakwas. Dziękuję za szybką odpowiedź i fajny przepis!!!

      Usuń

Witam! Miło mi Ciebie gościć, proszę o wyrażenie swojej opinii na temat aktualnego posta. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

TOP