niedziela, 17 stycznia 2016

Pierogi z soczewicą

Są takie potrawy i związane z nimi czynności w kuchni, które budzą nostalgię i miłe wspomnienia z dzieciństwa. Dla mnie na czele takich stoi wspólne domowe lepienie pierogów z moją Babcią. I choć z perspektywy dziecka momentami wydawało mi się to strasznie męczące, ponieważ to domowe lepienie przypominające bardziej przemysłową produkcję na wielką skalę trwało blisko pół dnia, a spod zgrabnych dłoni mojej babci i mniej zgrabnych moich wychodziło ponad pół tysiąca pierogów. Tak czy inaczej z ogromną chęcią powróciłabym do tamtych czasów, choć zdają sobie sprawę, że już nigdy nie wrócą. Dziś, kiedy lepię te pożywne pierogi z soczewicą, staram się, aby wszystkie czynności miały w sobie tę podobną magię. Tak więc wraz z mężem nalewamy sobie po lampce wina, włączamy ulubioną muzykę i na spokojnie, bez pośpiechu lepimy pierogi – również większą ilość na kilka dni. 


Składniki na około 80 sztuk:

Ciasto:
600 g zwykłej pszennej mąki
½ łyżeczki soli
2 szklanki (400 ml) bardzo gorącej wody
¼ szklanki oleju słonecznikowego

Farsz:
3 duże cebule
2 ząbki czosnku
5 łyżek oleju słonecznikowego
1 opakowanie (400g) czerwonej soczewicy
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka lubczyku
sól i pieprz do smaku


Przygotowania oczywiście najlepiej zacząć od farszu. Wszystkie cebule oraz ząbki czosnku obierz i drobno posiekaj. Na dużej patelni rozgrzej 3 łyżki oleju, wrzuć cebulę i smaż do momentu, aż się stanie się miękka i złota. Na minutę przed końcem smażenia dodaj do niej posiekany czosnek. Całość przełóż do dużej miski.

W garnku zagotuj 3 szklanki wody. Kiedy zawrze dolej do niej 2 łyżki oleju i wrzuć opłukaną na sicie soczewicę. Przykryj, zmniejsz ogień i gotuj przez 12-15 minut, do momentu, aż soczewica wchłonie całą wodę i stanie się miękka. Przełóż ją do miski z cebulą i poczekaj, aż przestygnie. Dodaj lubczyk i majeranek, wymieszaj wszystkie składniki ze sobą, a na koniec dopraw solą i pieprzem.

Teraz kolej na ciasto. Do dużej miski przesiej mąkę i dodaj do niej sól. W osobnym naczyniu połącz gorącą wodę z olejem i wlej mieszankę do mąki, mieszając całość drewnianą łyżką. Przełóż ciasto na stolnicę lub blat i ugniataj przez 5-7 minut, podsypując w razie potrzeby mąką. Odłóż ciasto do miski, przykryj ściereczką i pozwól odpocząć przez 20 minut. 

Podziel ciasto na cztery części, każdą cienko rozwałkuj i za pomocą szklanki wycinaj kółka. Na środek każdego wykładaj po łyżeczce farszu (lub więcej w zależności od średnicy szklanki), zegnij na pół i zlep brzegi. Układaj je na desce oprószonej mąką.

W dużym garnku zagotuj 2-2,5 litra wody, posól ją i dodaj 2 łyżki oleju. Wrzucaj pierogi partiami w liczbie 15-20 sztuk, delikatnie zamieszaj, aby nie przykleiły się do dna i gotuj do momentu, aż wypłyną na powierzchnię. Za pomocą łyżki cedzakowej wyjmij je z wody i pozostaw do wystygnięcia (ważne, aby pierogi nie stykały się ze sobą). Kiedy przestygną za pomocą pędzelka zwilż je olejem, przełóż do pojemnika i przechowuj w lodówce.


7 komentarzy:

  1. Pierogi z soczewicą to ulubione mojej Mamy. Często je dla niej robię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię pierogi z soczewicą. Jak są dobrze przyprawione, to potrafią być boskie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jako że jesteśmy wielkimi miłośniczkami wszelkiego rodzaju pierogów jesteśmy na tak :) Z pewnością wypróbujemy!

    OdpowiedzUsuń
  4. Wyglądają pysznie :) Soczewica musi być czerwona ? Bo na zdjęciu jest żółta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja robiłam z soczewicą czerwoną, ale równie dobrze może być inna, na przykład zielona lub czarna - trzeba je tylko dłużej gotować :)

      Usuń

Witam! Miło mi Ciebie gościć, proszę o wyrażenie swojej opinii na temat aktualnego posta. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

TOP